Dağ mı, siyaset mi?

Haberler

HDP’nin Türkiye partisi olma yolunda attığı önemli hiçbir adımın olmaması, artık Kürt seçmen tarafından da oldukça olumsuz yönde karşılık buldu. Bugüne kadar bu partiye oy veren ya da vermek zorunda kalan Kürt seçmen, HDP’nin dağ siyaseti yaparak Türkiye partisi olamayacağını çok iyi anladı. Zira aldıkları oy oranı, hiç kimseyi aldatmasın. Bu oyların büyük bir bölümü baskıyla verilen oylardır.

Halk PKK’nın vasıfsızlığını gördü

Kürt halkı PKK’nın aslında kendilerine bir şey katmayacağını, artık çok daha net bir şekilde görmüş oldu. PKK’nın meselesinin Kürtlük değil, Türkiye’nin bölünmez bütünlüğünü olduğunu, çok iyi anladılar. Örgüt içerisinde tüm ahlaki değerlerin çiğnenmesi, örgütü dava olarak kabul edip katkı sunmak isteyen insanların çoluk çocuğunun (erkek çocuklarda dahil) her türlü istismara uğraması, artık örgüte sempati duyan birçok kişinin aslında ne kadar önemli bir yanlışın içinde olduğunu anlamasına neden oldu.

Doğu ve Güneydoğu’da devlet yatırımları doğu ve güneydoğu bölgesinde son yıllarda yapılan önemli yatırımlar, halkın devlete daha fazla yakınlık göstermesini sağladı. Aslında içten içe örgüte karşı soğukluk hisseden halk, devletin bölgedeki varlığını daha fazla göstermesi ile birlikte, örgüte karşı daha açık bir şekilde tavır koymalarını sağladı. Bugüne kadar devlet tarafından gelen dışlanmışlık psikolojisiyle hareket eden Kürt vatandaşlarımız, artık PKK’nın gerçek yüzünü çok daha iyi bir şekilde görmesi ile birlikte devletin desteğini de yanlarında hissederek örgüte karşı çok daha net tavırlar koyar hale geldiler.

Süleyman Soylu faktörü iç şüphesiz ki içişleri bakanı Süleyman Soylu’nun kararlı mücadelesi ve tavrı, örgütü çözülme noktasına getiren en önemli nedenlerden birisidir. Belki de Türkiye tarihinin en başarılı içişleri bakanı diyebileceğimiz Süleyman Soylu, gerek açıklamaları ve gerekse konuya fiili yaklaşımıyla, örgüte hem psikolojik ve hem de ve nesnel darbe kurulmasını sağladı. Önümüzdeki yıllarda örgütün mali kaynaklarının çok daha hızlı bir şekilde kesilmeye başlanmasıyla birlikte, tıpkı asala ermeni çetesi gibi PKK da tarihin çöplüğünde yerini alacaktır.

Türkiye’nin mikro haber sitesi ilksoz.com’da, her zaman son dakika haberleri okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir