kredi notu

Kredi Notu Nedir? Nasıl Yükselir?

Haberler

Bankalarla uzaktan yakından alakalı olan herkesin en az bir kez duyduğu kredi notu, özellikle adından da anlaşılabileceği gibi kredi ve kredi kartları hizmetlerini ilgilendiren konulardan birisidir. Yazımızın devamında kredi notu nedir? Kredi notu nasıl yükselir? Sorularının cevaplarını bulacaksınız.

Kredi notu nedir? Nasıl Artar?

Kredi notu; bankaların kredi ve kredi kartı hizmetleri için başvuru yapan kişilerin değerlendirilmesinde kullandığı bir puanlama sistemidir.

Çeşitli faktörlere bağlı olarak belirlenen kredi notu sistemi, belirli puanlara göre kişilerin kredi hizmetleri kullanmalarının riskli olup olmadığını belirlemektedir.

Kredi notu nasıl artar? Kredi notu nasıl yükselir? Sorusuna cevap verecek olursak, şunları söyleyebiliriz.

Bankalara borcunuzu düzenli ödeyin

Kredi notunu olumlu ve olumsuz etkileyen faktörlerin başında, banka müşterisinin bankaya olan borcunu düzenli ödeyip ödemediği gelmektedir. Kişinin bankaya olan borcunu düzenli bir şekilde ödemesi halinde artan kredi notu, ödemelerin düzensiz olması halinde ise, düşmektedir. Kredi notunun artması için bankalara olan kredi ve kredi kartları borcunun düzenli bir şekilde ödenmesi gerekmektedir.

Otomatik ödeme talimatları

Her ne kadar kredi notunun artması konusunda çok aşırı katkısı olmasa da, banka hesabınızdan faturalarınızın otomatik ödenmesi talimatını vermek, kredi notu puanlamasına olumlu yansıyan durumlardan birisidir. Bu talimatı vermek, Türkiye bankalar birliği sistemine hakkınızda olumlu sinyallerin gitmesi anlamını taşır.

Az kredi başvurusu bankalar

Sıklıkla kredi başvurusu yapmak, bu puanlamanın düşmesine yani olumsuz etkilenmesine etki eden faktörlerden birisidir. Bu nedenle kredi başvurusu olumsuz cevaplanmışsa, yakın zamanlarda tekrardan başvuru yapmamak gerekir.

İnternet ve mobil şube üzerinden işlem yapın

Kredi notunu artırmanın yolları arasında uygulayabileceğiniz yöntemlerden birisi de, müşterisi olduğunuz bankanın mobil ve internet şubesinden işlemler yapmaktır. Günümüzde mobilde internet bankacılığı kullanan insanların oranı kadar, kullanmayan kişilerin çokluğu daha fazladır. Bunu yaparak bankanın iş yükünü azaltabileceğiniz gibi, bankaya bilinçli bir tüketici olduğunuza dair sinyal vermişti olursunuz.

Kredi notunu artırmanın yolları hakkında bilgiler verdikten sonra, kredi notunun yüksek ya da düşük olması durumunda, banka müşterisi nasıl etkilediğine göz atalım.

Kredi notunun yüksek olması ne işe yarar?

Maddeler halinde sıralayacak olursak, kredi notunun yüksek olmasının faydaları şunlardır.

  • Daha yüksek limitli krediler çekebilirsiniz.
  • Kredi başvurularınız genellikle olumlu sonuçlanır.
  • Kredi kartı başvurularınız kolaylıkla geri çevrilmez.
  • Daha yüksek limitli kredi kartı alabilirsiniz.
  • Kredi başvurularında banka sizden kefil ya da gelir belgesi istemeyebilir.
  • Birçok bankadan kredi çekmeniz mümkün olabilir.
  • Vadeli mevduat hesaplarında, size özel ayrıcalıklar tanınabilir.

Kredi notunun yüksek olmasının faydaları sadece bunlarla sınırlı olmayıp, bunların dışında bankacılık işlemlerinde farklı kenarlarda sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir